Nem csak a markukat tartják, azt kérik, hogy „használja” a város a Balatont, kölcsönösen legyen előnyös az együttműködés mindkét félnek.
Szüksége van Siófoknak a Balatonra, mármint az ötvenhárom éve alapított néptánc együttesre – ennek reményében vette át az irányítást a Balaton TE (ha úgy tetszik, táncegyüttes, ha úgy tetszik, táncegyesület) élén Tamás Lóránt siófoki aranyműves, aki siet elújságolni mindjárt az elején: a tavalyi balatonszabadi „kitérő” után az idén újra a Kálmán Imre Kulturális Központ színpadán tartja hagyományos karácsonyi műsorát a Balaton, mégpedig december 18-án.
– A városvezetés és a kulturális központ részéről is arról biztosítottak: szükség van a Balatonra – így az új elnök. – Cserébe kezdetként új alapokra helyezzük a működésünket, felfrissítjük az együttest, új lendületet veszünk.
A korábbi együttesvezetők, Szigeti Angéla és Papp Károly nem kívánták újra jelöltetni magukat, így mondhatni új korszak kezdődik a Balaton életében, új egyesületi elnökkel és vezetéssel. Zökkenőmentes átmenetet képzeltek el a művészeti iskola égisze alá tartozó utánpótlás csoportokból a Balatonba, a próbákra visszatérnének a kulturális központba, az újak toborzásában különösen a fiúkra figyelnének (kevés ugyanis a férfi táncos jelenleg), fölráznák az egyesületi tagságot, kibővítenék a pártoló tagok, támogatók körét.
– A Halfesztiválon már „odatettük magunkat”, főztünk, táncházat tartottunk (nonszensz, hogy a négyéves kislányomat Tamásiba kell hordanom táncházba), lehetetlen, hogy egy ilyen fél évszázados értéknek kétséges legyen a jövője – véli Tamás Lóránt. – Siófok „zászlóshajója” volt az elmúlt ötven év során az együttes, határokon belül és külföldön. Nem csak a markunkat tartjuk, azt kérjük, hogy „használja” a város a Balatont, kölcsönösen legyen előnyös az együttműködés mindkét félnek. Azt szeretnénk, ha helyére kerülne végre a nagy múltú együttes. Az sem mellékes, hogy mi csak pár millió forintba kerülnénk a városnak… Ruha, zenekar, egy-egy fesztivál (netán az Aranykagyló újraélesztése?), költséges a műfaj, éppen ezért reméljük, akad olyan helyi cég, vállalkozás is, amelyik ugyanígy felismerve az értéket, kiemelt támogatóként mellénk áll (csak egy ötlet: vízen a Balaton, ez talán nem hangozna rosszul a velünk azonos nevű hajózási társaság számára sem…).
Tamás Lóránt
Az új elnök szerint „kis túlzással Siófokon a város egyik fele a Bányászban futballozott, a másik a Balatonban táncolt”, számítanak azokra is, akikre büszkék lehetnek, mert a Balatonból indulva lettek hivatásos táncosok, mint Sikentáncz Szilveszter, Görög András, Kolumbán Norbert, vagy a mostani fiatal tehetség, Csuti Péter. Végül a seniortáncos-aranyműves úgy összegez: – Szerintem nem kérünk lehetetlent, elvégre a néptánc a megmaradást is jelenti; a nyelvét, a hagyományét, a kultúráét…
A somogyos Mosóczi volt rá nagy hatással
Tamás Lóránt 14 évesen Kaposváron, a Somogyban kezdett néptáncolni. – Mosóczi István művészeti vezetőt legjobb alkotói korszakában sikerült „elcsípnem”, nagy hatással volt rám, ahogyan dolgozott – így az új Balaton-vezető. – Azután a Balatonban is táncoltam éveken át, majd a székesfehérvári Alba Regia senior csapatában. Egy ízben a siófoki Galerius fürdő melegvizében üldögélve beszéltük meg egy ugyancsak régi táncossal, Szeibert Tiborral, miért ne jöhetnének össze a régi balatonosok is újra táncolni. Ebből lett a Balaton Bt (baráti társaság), a seniorok, és nemcsak kiöregedettek csatlakoztak hozzánk, hanem olyan fiatalabbak is, akik már nem tudták vállalni a rendszeres próbákat a „nagy” Balatonban.
Szólj Hozzá